Klassireis – sõna, mis tekitab õpilastes elevust ja ootusärevust, võib õpetajas esile kutsuda hoopis teistsugust ärevust ja isegi stressi. Kuigi ühiste väljasõitude olulisus klassi koostöövõime ja ühtsustunde kasvatamiseks on üldtuntud, tundub klassireisi planeerimine ideest teostuseni suur hulk tööd ja muretsemist. Paari lihtsa nipi abil saab aga klassireisi ja selle korraldamise muuta nauditavaks nii õpilastele kui ka õpetajale.
#1 Usalda planeerimine spetsialistidele
Iga õpetaja ei pea lisaks erialasele pädevusele olema professionaalne reisikorraldaja – jäta see töö kogemustega spetsialistidele. Aastatepikkuse töö ja praktika tulemusena oskab reisikorraldaja teha kogu väljasõidu planeerimise õpetaja jaoks kordades hõlpsamaks:
× soovitada klassile vastavalt vanusele sihtkohti ja tegevusi;
× korraldada reisi ajakava algusest lõpuni ladusalt jooksvaks tegevuste kavaks;
× suhelda sihtkohtade, transpordi ja muude teenusepakkujatega hoides kokku hulgaliselt õpetaja aega ja närve;
× pakkuda paljudesse sihtkohtadesse soodsamat hinda, eridiile ja programme;
× näha ette igasuguseid olukordi, mille juhtumise peale õpetaja ei tuleks – mitmete aastate ja sadade klassireiside jooksul on reisikorraldaja näinud tõenäoliselt kõike.
#2 Vali reis, mis on atraktiivne nii lastele kui lastevanematele
Haigutamaajavad klassireisid täis mitmetunniseid kuiva informatsiooniga üle küllavaid muuseumikülastusi on ammu iganenud arusaam harivast väljasõidust. Mitmed uuringud näitavad, et käed-külge õppemeetod ja info omandamine läbi eksperimenteerimise ja avastamise aitab uusi teadmisi talletada kuni 85% paremini. Eestis on seda põhimõtet rakendavaid väljasõidu sihtkohti valikus väga palju, parimad näited on interaktiivsete eksponaatidega Eesti Rahva muuseum ja põnevaid lahendusi täis avastuskeskus AHHAA.
Klassireisi valitud tegevused ja sihtkoht peavad kõnetama eelkõige klassi, sest nende jaoks reisi planeeritakse, kuid samas olema piisavalt kogemusi ja teadmisi pakkuv, et lapsevanemad sooviksid reisi oma eelarvesse lisada. Avastusi täis põnev ja kaasahaarav informatsiooni omandamine on täpselt paras kompromiss.
#3 Alusta klassireisi planeerimist varakult
Vältimaks igasuguseid ebameeldivusi ja tõrkeid, tuleks alustada klassireisi planeerimist võimalikult aegsasti. Varajasel planeerimisel on mitmeid eeliseid – tõenäosus läbi mõelda kõiksugu reisi puudutavad detailid on suurem, lastevanematel on aega valmistuda ja koguda väljaminekuks raha ja reisikorraldaja saab pakkuda soodsamat hinda. Lisaks saab varajase korraldamise puhul vältida riski, et valitud sihtkohad oleksid juba teiste gruppide poolt broneeritud.
Mõndade reiside puhul tuleb reageerida aga eriti kiiresti. See kehtib näiteks jõuluteemaliste väljasõitude korral, sest uue hooaja jõuluprogrammid pannakse korraldajate poolt kokku vaid paar kuud enne toimumise aega ning kuna kohtade arv on piiratud, müüakse populaarsemad jõulureisid välja üsna kiirelt.
#4 Valmista lapsed reisiks ette ja kehtesta reeglid
Reisikorraldaja töös on tulnud ette igasuguseid asju. Küll oleme käinud külmetavatele lastele poest sokke ostmas, jaganud lõkkeõhtul endale toitu kaasa osta unustanud lapsele oma grillimaterjali, riietanud kanuumatkal vette kukkunud klassiõed ümber oma kuivadesse riietesse ja päästnud seiklusrajal traksidega kinni jäänud poissi. Anname endast kõik, et laste reis mööduks mõnusalt, kuid sellised lastele ebameeldivad olukorrad on võimalik ennetada reisile eelneva teavitustööga. Aita lastel koostada reisil vajaminevate esemete nimekiri ning palu võtta reisile kaasa riideid igaks ilmaks ja olukorraks.
Samuti tuleks lastele üheselt selgeks teha reisil kehtivad käitumisreeglid, sest keskkonnavahetus muudab lapsed tihti ülemeelikuks. Meie eesmärk on olla igal hetkel õpetajale selles toeks ja reis ladusalt mööda saata.