Jakob Hurt ütles kord “Kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult!” ning just see on lause, mis iseloomustab eestlast kui rahvust pea, et ideaalselt. Ei ole meie rahvas küll hiilanud oma arvuga, kuid see-eest on meil ette näidata mitmeid säravaid tähti, kelle üle tunneme au ja uhkust. Kui muidu puututakse kultuuritegelastega kokku koolitundides, siis Õpilasreiside abil saab tüüpilise koolitunni asendada mitmekesise, ägeda ja hariva reisipäevaga, mis pakub elamust nii õpetajale kui ka õpilastele!

Ei ole uudis, et kõige paremini õpib inimene infot just visuaalselt ehk oma silmaga nähtu jääb paremini meelde kui pelgalt teksti lugedes või infot kuulates: kõige tõhusam on erinevaid meeli omavahel kombineerides. Just seda võimaldavad paljud väljasõidud, et kooli õhkkonnast eemale saada ning värsket infot talletada muuseumitunni/programmi näitel. Nii saab tavalisest koolitunnist midagi enamat: värvikad näited ajaloost, visuaalne õppematerjal ning ka uus keskkond, mis on juba rohkem elevust tekitavam kui klassiruum, milles veedetakse igal nädalal mitu tundi.

Siin on 5 Õpilasreiside õppeprogrammi, mis aitavad inforohket koolitundi muuta mängulisemaks nii õpetajale kui ka õpilastele. Et suur infomaht ei kurnaks liigselt, on pea iga programmi integreeritud ka midagi, mis aitab koolistressi maandada ning kaasõpilastega mõnusalt aega veeta (ja ka õpetajale pakkuda väikest puhkust).

  • Arvo Pärdi keskus ja Laulasmaa spa

    Kes siis ei oleks kuulnud kuulsast Eesti heliloojast Arvo Pärdist? Arvo Pärt on maailmatasandil kuulus helilooja, kes loob klassikalist ja vaimulikku muusikat. Erinevalt paljudest teistest siin mainitud Eesti kullavarast, on Pärt alates 20. sajandist teinud suuri tegusid muusikamaastikul. Pärdi elutööga ja loominguga saab programmi raames lähemalt tutvuda pea uhiuues Arvo Pärdi keskuses, mille eesmärgiks on säilitada ja uurida helilooja pärandit just oma kodumaal Eestis ja emakeelses keskkonnas. Hoones on isikuarhiiv, raamatukogu, 150-kohaline auditoorium, näituseala, videoruum ja õppeklassid. Peale Pärdi keskuse on programmi lisatud ka Laulasmaa Spa või Keila ujula, kus nii õpilased kui ka õpetaja saavad hetke maha võtta ning koolimelu vahelduseks tõeliselt lõõgastuda.

  • Palamuse muuseum ja Elistvere loomapark

    Eesti keele ja kirjanduse tundides ei saa üle ega ümber Oskar Lutsust, kes on enim tuntud oma Tootsi-lugude sarjade poolest: “Kevade”, “Suvi” ja “Sügis”. Sarjade põhjal on tehtud ka samanimelised filmid, mis on eestlaste seas palavalt armastatud. Sarjades toimub tegevus väljamõeldud kohas Paunveres, mis sarnaneb suuresti Palamusega. Ja just Palamusele see programm ka viib, kus on Oskar Lutsu sünnikodu. Sünnikodust on saanud moodne muuseumikompleks, mis pakub noortele läbi erinevate õppeprogrammide nii interaktiivseid lahendusi kui ka “käed-külge” võimalusi. Et klassiruumist vaheldust saada, minnakse üheskoos programmi raames Elistvere loomaparki, kus tutvustatakse õpilastele Eesti loomi ja loodust. Ning lõpetuseks: miks ka mitte üks mõnus piknik teha värkses õhus?

  • Sügistoimetused Pärnumaal

    Mis saaks küll olla põnevam kui tutvuda kohaga, kus elas ja toimetas mees kõige suuremal Eesti kroonil? Jah, C.R.Jakobson oli see, kes otsustati paigutada kõige suuremale Eesti kroonile. Mispärast ta siis nii uhke oli? Märksõnad nagu kolm isamaakõnet, Sakala ajaleht ja Kurgja talu on just need, mis kuuluvad Jakobsoni põude. Viimasest saab õpilasreis ka alguse. Vanasõnad nagu “Mida kibedam töö, seda magusam leib” ja “Kelle leiba ma söön, selle laulu ma laulan” saavad külastuskäigul uue tähenduse, sest Kurgja talus saavad selgeks nii vanade eestlaste sügistegemised kui ka maitseelamused. Kui sügistegemistest küllalt, saavad reisilised valida, kas suunduda edasi Rosenberry jäätisevabrikusse keelt magusaks tegema või minna hoopiski Mukri loodusrajale imelist ümbrust nautima. Milline ideaalne alternatiiv koolipäevale!

  • Teatrietendus Ugalas ja Kondase keskuse töötuba

    Selle programmi raames võetakse ette kultuurne käik Viljandimaale, mille ajalugu ulatub viikingiaega. Esmalt vaadatakse etendust Eesti vanimas kutselises teatris – Ugalas, peale mida minnakse Kondase keskusesse uudistama Paul Kondase loomingut. Naivistist maalikunstniku teosed pakuvad õpilastele ja õpetajale värskendavat väljavaadet kunstimaastikule, sest Kondase ampluaas on klassikalist maalikunsti, arhitektuuri, käsitööd ning erilises fookuses on autsaiderkunst. Kuulatud, vaadatud küllalt, saab grupp valida endale töötoa, mis neile kõige rohkem meeldib: plekkmärgi kujundamine, märkmikule kaane kujundamine, tuldpurskava lohede meisterdamine jpm (ehk kõik leiavad endale midagi meelepärast!).

  • Kirjanduse õppepäev Tartus

    Kui ühest säravast tähest ei piisa, on just see programm Sulle mõeldud! Kirjanduse õppepäeva raames külastatakse Eesti Kirjandusmuuseumit ja Eesti Rahva Muuseumit, kus saab kuulda mitmeid tähtsaid nimesid meie kultuuriloost. Kirjandusmuuseumi hallata on olulised kultuuriloo ja rahvaluule teaduslikud arhiivid ning eesti rahvustrükise ja vanaraamatu kogud. Eesti kirjandusloo põgus ülevaade riigi teaduslikus mäluasutuses aitab õpilastel paremini mõista selle olulise hoone ja kirjanduse tähtsust Eestile (kuulda saab ka Jakob Hurdast, kes oli 10-kroonisel). Reisi teises pooles külastatakse ERMi, kus saab küll ja ülearugi teadmisi Eesti ajaloost: pea et aegade algusest taasiseseisvumiseni.

    Kui koolitunnid on koos ilmaga muutumas halliks, siis on ideaalne võimalus võtta klassiga ette üks värvikas ja hariv õppepäev Õpilasreisidega!